Jakie są różnice między plafonem a kinkietem?

Optymalne oświetlenie wnętrz jest niezwykle istotne nie tylko z uwagi na estetykę wnętrz, ale przede wszystkim ich funkcjonalność. Wybór odpowiedniego źródła światła jest niezwykle istotny na etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Kinkiety i plafony to popularne rodzaje oświetlenia, które mają szerokie zastosowanie w różnych rodzajach pomieszczeń. Jakie są różnice między nimi?
Co to są kinkiety?
Kinkiety są rodzajem montowanego na ścianach oświetlenia, co sprawia, że zajmują niewiele miejsca. Można je z powodzeniem wykorzystać w każdym pomieszczeniu, ponieważ mogą zastąpić lampy stojące, podłogowe, a nawet oświetlenie wiszące. Kinkiety emitują delikatne, rozproszone i subtelne światło, dlatego nie mogą zastąpić oświetlenia głównego.
Kinkiety bardzo często wykorzystywane są do oświetlenia obrazów, luster czy podkreślenia ciekawych detali architektonicznych. Świetnie sprawdzają się w roli lampki nocnej, ponieważ nie emitują ostrego światła. Są też doskonałym elementem wyposażenia do pokoju dziecięcego.
Zastosowanie kinkietów w sypialni
Kinkiety najlepiej mocować parami, ponieważ w takiej konfiguracji prezentują się najlepiej. W sypialni warto umieścić je symetrycznie po dwóch stronach łóżka – dzięki temu spełnią zadanie lampki nocnej, delikatnie oświetlając przestrzeń i tworząc klimatyczny nastrój. Dobierając kinkiety do sypialni zwróć uwagę na to, aby były dopasowane do wystroju wnętrza.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli kinkietów, dlatego bez problemu dopasujesz je do każdej estetyki pomieszczeń. Proste, metalowe oświetlenie o geometrycznych kształtach doskonale dopełni minimalistyczne wnętrza, natomiast w stylu klasycznym świetnie sprawdzą się kinkiety w rustykalnej estetyce.
Kinkiety w łazience
Kinkiety najczęściej wykorzystywane są w łazienkach, ponieważ zajmują niewiele miejsca i podnoszą estetykę pomieszczenia. Warto umieścić je symetrycznie po obu stronach lustra – dzięki temu równo oświetlą wnętrze.
Pamiętaj, aby kinkiety dostosować do stylu łazienki. Do nowocześnie urządzonego wnętrza sprawdzą się lampy proste i oszczędne w zdobieniu. Jeżeli zaś lubisz przepych i wyrazistość, warto wybrać fantazyjne kinkiety z rozłożystymi kloszami.
Jak zamontować kinkiety?
Kinkiety są świetnym rozwiązaniem, by doświetlić każde pomieszczenie. Należy je jednak odpowiednio zamontować do ściany, by mogły właściwie oświetlać wnętrza. Niezwykle ważna jest właściwa wysokość instalacji, która uzależniona jest od kilku czynników:
-
kinkiety w łazience – najlepiej umocować je symetrycznie po obu stronach lustra, dzięki czemu równomiernie oświetlą twarz podczas wykonywania różnych czynności. Dlatego warto zamontować je na wysokości wzroku, czyli 160 cm;
-
kinkiety w sypialni – aby stworzyć nastrojową przestrzeń i zapewnić sobie optymalne oświetlenie do czytania w łóżku, kinkiety należy zamontować po obu stronach łóżka na wysokości około 75 cm od górnej krawędzi materaca;
-
kinkiety w innych pomieszczeniach – jeżeli chcesz zamontować kinkiety w salonie, kuchni lub korytarzu, należy zrobić to na wysokości 160-200 cm. Dokładny poziom zawieszenia uzależniony jest od tego, w którą stronę skierowane jest światło lampy;
-
kinkiety świecące do góry – kinkiety świecący w stronę sufitu należy zamontować na wysokości około 160-170 cm;
-
kinkiety świecące do dołu – kinkiety świecące w stronę podłogi należy zamontować nieco wyżej, to znaczy na poziomie około 180-200 cm.
Wysokość montażu kinkietów uzależniona jest od miejsca, w którym mają stanowić źródło światła. Dzięki instalacji lamp na właściwym poziomie, możesz zapewnić komfortowe oświetlenie w każdym pomieszczeniu.
Co to jest plafon?
Cechą charakterystyczną plafonu jest jego płaski kształt, co umożliwia efektowne podświetlenie powierzchni, na której został zamontowany. Można z powodzeniem zastosować je w roli oświetlenia głównego, ponieważ doskonale rozświetlają pomieszczenia. Na rynku dostępne są plafony w różnorodnych formach, dlatego mogą zastąpić masywny żyrandol, nadając pomieszczeniom nowoczesnego charakteru.
W bardzo wielu plafonach źródłem światła są diody LED, które umożliwiają zastosowanie wielu barw, będąc przy tym energooszczędne. Plafony występują w wielu połączeniach materiałów – bardzo modne jest zestawienie szkła i metalu. Ciekawie prezentują się także modele drewniane.
Gdzie zamontować plafon?
Plafony można zamontować na ścianie lub suficie, z czego w pierwszym z przypadków montuje się je w roli oświetlenia miejscowego, estetycznie akcentując wiszące na ścianie elementy – obrazy, lustra czy dekoracje. Plafony po zainstalowaniu na suficie doskonale rozjaśniają całe wnętrza. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach z niskim sklepieniem. Poza tym warto zainstalować je w małych przestrzeniach, ponieważ nie zajmują dużo miejsca.
Jak wybrać plafon?
Plafony są uniwersalnym rodzajem oświetlenia, które doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu w domu lub mieszkaniu. Dlatego równie dobrze zaprezentują się zarówno w salonie i sypialni, jak i przedpokoju, łazience czy kuchni. Pamiętaj, że wybierając plafon musisz wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczeń, w których planujesz go zamontować, typ oprawy oświetlenia oraz źródło światła.
Weź też pod uwagę to, aby plafon był dostosowany do warunków pomieszczenia, która ma oświetlać – np. jeżeli chcesz zamontować go w łazience, wybierz model chroniony przed wilgocią. Jeżeli zaś planujesz zainstalować plafon na świeżym powietrzu, dokładnie sprawdź jego parametry, aby był odporny na działanie czynników zewnętrznych.
Zastosowanie plafonów
Plafony mają szerokie zastosowanie, zwłaszcza w formie sufitowej. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o niskim suficie lub pomieszczeniach o mniejszym metrażu. Dobrze rozpraszają światło po całym wnętrzu, a przylegający kształt nie przytłacza miejsca, w którym jest zamontowany. Plafony najczęściej mocowane są w łazienkach, kuchniach i korytarzach.
Plafon w pomieszczeniach o niewielkim metrażu – bez znaczenia, jakie jest jego przeznaczenie – jest dużo lepszym rozwiązaniem niż lampa wisząca, która mogłaby je przytłaczać. W naszej ofercie znajduje się wiele różnych modeli plafonów, dlatego bez problemu dobierzesz pasujący do stylu Twojego wnętrza.
Zalety plafonów LED
Plafony zazwyczaj produkowane są w technologii LED, co jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem pod względem ekologicznym i finansowym. Diody pobierają znacznie mniej energii niż klasyczne żarówki, dlatego znacząco zmniejszają zużycie prądu. Oprócz tego są bardzo żywotne, ponieważ mogą pracować przez wiele godzin.
Diody LED emitują wysokiej jakości światło, którego poziom natężenia można regulować. Oprócz tego istnienie możliwość zmiany jego barwy. Oświetlenie w tej technologii coraz częściej zastępuje tradycyjne żarówki, ponieważ pozwalają znacznie zmniejszyć rachunki za energię. Niektóre plafony w technologii LED można też kontrolować za pomocą urządzeń mobilnych.
Czym różnią się kinkiety od plafonów?
Kinkiety – w odróżnieniu od plafonów – można zamontować wyłącznie na ścianie, co sprawia, że emitowane światło jest bardziej skoncentrowane. W odróżnieniu od lamp sufitowych można nim kierować w zależności od upodobań. Kinkiety występują w rożnych rodzajach, dlatego można dobrać je zarówno do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych, jak i bardziej klasycznych lub w stylu glamour.
Wybór oświetlenia, które odpowiednio rozjaśni przestrzeń, a dodatkowo uzupełni pomieszczenia, komponując się z ich estetyką, nie jest trudnym zadaniem. Szeroka oferta naszego sklepu umożliwia dobranie kinkietów i plafonów, które spełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także będą ekonomicznym rozwiązaniem, umożliwiając wieloletnie użytkowanie.
W Domilampy.pl znajdziesz różnego rodzaju oświetlenie, które możesz zastosować zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Posiadamy szeroki wybór kinkietów i plafonów, które bez problemu dobierzesz do estetyki swoich wnętrz, zapewniając optymalne oświetlenie. Nasi doświadczeni pracownicy chętnie pomogą Ci w doborze najlepszego rozwiązania – serdecznie zapraszamy do kontaktu.